Link do ankiety i harmonogramu uroczystości 70-lecia Zespołu Szkół w Żychlinie
Początek szkolnictwa zawodowego w Żychlinie sięga 1945 roku, kiedy to 1 września b.r. powstaje "Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa", która realizowała trzy wydziały: mechaniczny, elektryczny dla młodzieży zatrudnionej w zakładach M-1 oraz wydział ogólny dla młodzieży zatrudnionej w rzemiośle prywatnym. 1 września 1947 roku, szkołę tę przejmuje ówczesne Ministerstwo Przemysłu i Handlu, nad którą opiekę miały sprawować zakłady M-1 w Żychlinie.
W związku z przejęciem szkoły otrzymuje ona nową nazwę "Szkoła Przemysłowa Fabryki Maszyn Elektrycznych w Żychlinie", do której uczęszczało 210 uczniów w ośmiu klasach o kierunku elektrycznym i mechanicznym. Pierwszych dwudziestu absolwentów ukończyło szkołę w czerwcu 1948 r. Szkoła została zatwierdzona jako szkoła typu licealnego i otrzymała nazwę "Liceum Przemysłu Elektrotechnicznego w Żychlinie". Dążyła ona do przygotowania odpowiedniej kadry techników konstruktorów maszyn elektrycznych, których brakowało w przemyśle elektrotechnicznym.
20 lutego 1949 r. szkoły podlegające Centralnemu Zarządowi Przemysłu Elektrotechnicznego przy M.P.C. zostają połączone ze względów adminisracyjno-pedagogicznych w jedną całość p.n. "Zespół Szkół". Warunki pracy, w tej szkole były bardzo ciężkie, gdyż szkoła nie posiadała jeszcze własnego budynku. Dopiero 22 grudnia 1949 r. otrzymuje wspaniały budynek szkolny, odpowiednio wyposażony i przygotowany do zajęć. Budynki pod warsztaty szkolne i sale gimnastyczną zostały oddane do użytku dopiero w lutym 1951 r. Pierwszy egzamin dojrzałości rozpoczął się 1 czerwca 1950 r. - dwudziestu uczniów otrzymało tytuł technika-elektryka.
Dziesiątego września 1956 r. szkolnictwo zawodowe zostaje przejęte przez Ministerstwo Oświaty. Ministerstwo Oświaty w dniu 20 sierpnia 1959 r. wydało rozporządzenie dotyczące nazwy szkoły. W myśl tego zarządzenia nasze szkoły otrzymały następujące nazwy: " Zasadnicza Szkoła Zawodowa" i "Technikum Elektrotechniczne". W dniu 8 czerwca Minister Oświaty wydał zarządzenie w sprawie nadania imienia ZSZ w Żychlinie. ZSZ w Żychlinie otrzymuje imię Ludwika Waryńskiego. Technikum Elektrotechniczne otrzymało imię Mieczysława Pożaryskiego. W 1961 r. w technikum został wprowadzony ciąg mechaniczny i zorganizowano pierwszą klasę o specjalności uzwajak-nawijak silników elektrycznych. Obecna nazwa czyli "Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Żychlinie" , obejmuje Technikum Elektrotechniczne, Liceum Zawodowe, Technikum Elektroniczne, Zasadniczą Szkołę Zawodową i obowiązuje od dnia 1 września 1973 r.
Od dnia 1 września 1973 r. "Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Żychlinie" , obejmował: Technikum Elektrotechniczne, Liceum Zawodowe, Technikum Elektroniczne, Zasadniczą Szkołę Zawodową. Obecna nazwa czyli Zespół Szkół w Żychlinie obowiązuje od 1 września 2002 roku i w jego skład wchodzą: II Liceum Ogólnokształcące, Technikum Elektroniczne, Liceum Profilowane, Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Od czerwca 2009 roku z okazji 60 – lecia powstania Szkoły, Szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół nadano imię „Bohaterów Września 1939 roku”.
Adres: ul. Narutowicza 88,
99-320 Żychlin.
Telefon: (24) 285 10 60.
Faks: (24) 285 10 60.
E-mail: zszychlin@op.pl
W dniu 6 listopada 2019 r. uczniowie kl. Ie TE – technik pojazdów samochodowych uczestniczyli w warsztatach ekologicznych, których celem było badanie właściwości gleby. Młodzież doświadczalnie potwierdziła właściwości sorpcyjne gleby oraz oznaczyła jej pH.
31 października 2019r. w Urzędzie Miasta w Kutnie odbył się etap powiatowy Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS.Zespół Szkół w Żychlinie reprezentowali uczniowie z klasy I LO Julia Stuldych i Szymon Dałek oraz Julia Felczak z klasy II b technikum i Bartłomiej Ciesielski z klasy IV technikum.
W dniu 30 października 2019 r. uczniowie klasy II Technikum Analitycznego uczestniczyli w zajęciach praktycznych w Laboratorium Formulacji w Zakładzie Polfarmex S.A. Uczniowie zostali zapoznani z procesem tabletkowania, powlekania i blistrowania tabletek. Ponadto mogli samodzielnie wykonać pomiar masy, grubości i twardości tabletek. Dla młodzieży była to okazja do zapoznania się ze sprzętem wykorzystywanym w laboratoriach do analiz oraz z procesami farmaceutycznymi, których produktem końcowym jest lek. Zajęcia w zakładzie przeprowadzili:
Beata Stępniak - Kierownik Laboratorium Formulacji
Rafał Oszczęda - Koordynator Zespołu Formulacji/Specjalista Technolog
Konrad Zieliński – Koordynator Obszaru P1-P25 Laboratorium Formulacji
Serdeczne podziękowania dla całego Zespołu Laboratorium Formulacji.
KOLEJNY SUKCES UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ W ŻYCHLINIE
W STRZELANIU
W dniu 26 października 2019r. rozegrano kolejne zawody strzeleckie w ramach Ligi Strzeleckiej Powiatu Kutnowskiego. Do rywalizacji zgłosiło się ok. 60 zawodników w kategorii juniorów i seniorów. Rywalizacja odbyła się w Szkole Podstawowej w Strzelcach. Naszą szkołę reprezentowali: Bartłomiej Bielecki, Mateusz Sujecki i Jakub Wojdecki. W klasyfikacji drużynowej reprezentacja Zespołu Szkół w Żychlinie zajęła pierwsze miejsce. Indywidualnie Mateusz Sujecki zajął II miejsce, a Jakub Wojdecki III. Następne zawody już w listopadzie.
Więcej informacji pod adresem: https://pl-pl.facebook.com/pages/category/Sports-Event/Liga-Strzelecka-Powiatu-Kutnowskiego-466961040407838/
Gratulujemy!
Notatka i zdjęcia: Cezary Kwiatkowski
MISTRZOSTWA SZKOŁY W STRZELANIU
W dniu 24 października w Zespole Szkół w Żychlinie odbyły się mistrzostwa szkoły w strzelaniu z karabinka pneumatycznego. Do rywalizacji zgłosiło się 16 drużyn trzyosobowych i 4 zawodników indywidualnych. Strzelano do tarczy z odległości 10m z pozycji stojąc. Przed zawodami odbył się instruktaż z zakresu obsługi karabinka oraz bezpieczeństwa w czasie strzelania. Karabinki oraz prowadzenie strzelania zapewnił pan Janusz Kaczmarek Prezes Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju w Kutnie. Zwycięzcom gratulujemy!
Klasyfikacja końcowa
Drużynowo
I miejsce – kl. II B w składzie: Mateusz Sujecki, Kacper Ledzion, Daniel Pawlak
II miejsce – kl. IV w składzie: Bartłomiej Ciesielski, Krzysztof Prośniewski, Patryk Ostrowski
III miejsce – kl. I B w składzie: Bartłomiej Bielecki, Dominik Cyruliczak, Jakub Drozdowski
Indywidualnie
I miejsce – Jakub Sitkiewicz kl. ID
II miejsce – Jakub Wojdecki kl. IC
III miejsce – Mateusz Sujecki kl. II B
Notatka i zdjęcia: Cezary Kwiatkowski