Nauczyciele z Zespołu Szkoł w Żychlinie
na kursach ITC w Hiszpanii finansowanych
z programu Erasmus + KA 101 mobilność kadry edukacji szkolnej.
"Zespoł Szkoł w Żychlinie i jego przyszły rozwój w zakresie umiejętności ITC " to projekt mobilności dla pracowników oświaty, którego celem jest rozwój kompetencji cyfrowych w celu poprawy jakości nauczania poprzez integrację ICT w proces edukacji.
Szkoła otrzymała grant w wysokości 29,904 euro .
W ramach powyższego projektu 14 nauczycieli wyjechało w lipcu 2019r. do Hiszpanii na dwa kursy w zakresie umiejętności ITC.
1) COLLABORATIVE TOOLS FOR TEAMWORK 07/07/19 - 13/07/19
2) VIRTUAL CAMPUS - THE E-LEARNING SYSTEM 16/07/19 - 22/07/19
Nasza szkoła wykorzystuje technologie informacyjne i komunikacyjne jako niezbędne narzędzia, aby efektywnie korzystać z metod nauczania a jednocześnie ułatwić pracę nauczycielom, kadrze kierowniczej wyższego szczebla i administracji.
Zdecydowaliśmy się na uczestnictwo w kursie informatycznym aby doskonalić umiejętności nauczycieli i kadry kierowniczej w zakresie technologii ITC.
Wykorzystanie ICT w klasie może mieć bardzo pozytywny wpływ na sposób, w jaki uczniowie się uczą. Coraz więcej typów interakcji społecznych zostaje zdigitalizowanych. Oznacza to, że aby w pełni skorzystać z możliwości, które są określone dla każdej osoby, na każdym etapie jej rozwoju, niezbędna jest potrzeba zrozumienia i umiejętności korzystania z ITC.
Celem pierwszego kursu było przeszkolenie nauczycieli w zakresie skutecznego zarządzania istniejącymi narzędziami do współpracy w chmurze stosowanymi do nauki i pracy. Kurs dał uczestnikom narzędzia cyfrowe, które pomogą im zintegrować technologie informacyjne i komunikacyjne w swoich dziedzinach i poprawią ogólną pracę zespołową.
Szczegółowe cele Kursu:
• zrozumienie koncepcji przetwarzania w chmurze i współpracy online,
• korzystanie z narzędzi komunikacyjnych do organizowania pracy we współpracy,
• organizowanie i zarządzanie projektami i listą zadań w zespole,
• udostępnianie i edytowanie dokumentów w chmurze,
• praca w czasie rzeczywistym z dokumentacją z resztą zespołu,
Uczestnicy pracowali na platformie moodle, dowiedzieli się jak obsługiwać i wykorzystać do zajęć lekcyjnych platformę Trello, jak wykorzystać w pracy Google drive oraz jak wykorzystać program Slack do komunikacji z uczniami.
Celem drugiego kursu było zapoznanie nauczycieli z internetowymi platformami edukacyjnymi, które są komplementarne do standardowych metod nauczania. Podczas kursu uczestnicy nauczyli się konstruować plan nauki na platformie szkoleniowej, organizując jego format, dystrybuując działania, projektując zadania które pomogą nauczycielom w zarządzaniu dokumentacją uczniów w łatwy i przejrzysty sposób z korzyścią zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów.
Szczegółowe cele kursu:
• zrozumienie wartości i użyteczność wirtualnego kampusu,
• uzupełnienie tradycyjnych metod nauczania o zalety platform e-learningowych,
• wzmocnienie więzi z uczniami za pomocą narzędzi komunikacji online,
• wiedza, jak zoptymalizować dostarczanie treści, zasobów i informacji związanych z tematem,
Uczestnicy wykonywali zadania na Moodle Platform, pracowali w programie UDUTU. Stworzyli konta, stworzyli osobistą tablicę, ćwiczyli tworzenia różnych rodzajów testów.
Jakość szkoleń została zapewniona dzięki dużemu doświadczeniu, wiedzy, które Inercia Digital zdobyła przez lata w zakresie e-learningu, ale także projektów europejskich. Dzięki tym działaniom nasi pracownicy mogli zdobyć niezbędne kompetencje cyfrowe.
Nasza szkoła zastosuje dorobek intelektualny kursu, aby opracować długoterminowy plan polityki szkolnej w zakresie ITC w ciągu sześciu miesięcy po zakończeniu kursu.
Zespół Szkół chce wykorzystać narzędzia i metody opanowane na kursie do szkolenia pracowników i uczniów zaangażowanych w działania ICT i utworzy zespół wykwalifikowanych koordynatorów ICT.
Koordynator projektu: Iwona Kciuk