Witamy serdecznie w Zespole Szkół w Żychlinie

szkola minPoczątek szkolnictwa zawodowego w Żychlinie sięga 1945 roku, kiedy to 1 września b.r. powstaje "Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa", która realizowała trzy wydziały: mechaniczny, elektryczny dla młodzieży zatrudnionej w zakładach M-1 oraz wydział ogólny dla młodzieży zatrudnionej w rzemiośle prywatnym. 1 września 1947 roku, szkołę tę przejmuje ówczesne Ministerstwo Przemysłu i Handlu, nad którą opiekę miały sprawować zakłady M-1 w Żychlinie.

W związku z przejęciem szkoły otrzymuje ona nową nazwę "Szkoła Przemysłowa Fabryki Maszyn Elektrycznych w Żychlinie", do której uczęszczało 210 uczniów w ośmiu klasach o kierunku elektrycznym i mechanicznym. Pierwszych dwudziestu absolwentów ukończyło szkołę w czerwcu 1948 r. Szkoła została zatwierdzona jako szkoła typu licealnego i otrzymała nazwę "Liceum Przemysłu Elektrotechnicznego w Żychlinie". Dążyła ona do przygotowania odpowiedniej kadry techników konstruktorów maszyn elektrycznych, których brakowało w przemyśle elektrotechnicznym.

20 lutego 1949 r. szkoły podlegające Centralnemu Zarządowi Przemysłu Elektrotechnicznego przy M.P.C. zostają połączone ze względów adminisracyjno-pedagogicznych w jedną całość p.n. "Zespół Szkół". Warunki pracy, w tej szkole były bardzo ciężkie, gdyż szkoła nie posiadała jeszcze własnego budynku. Dopiero 22 grudnia 1949 r. otrzymuje wspaniały budynek szkolny, odpowiednio wyposażony i przygotowany do zajęć. Budynki pod warsztaty szkolne i sale gimnastyczną zostały oddane do użytku dopiero w lutym 1951 r. Pierwszy egzamin dojrzałości rozpoczął się 1 czerwca 1950 r. - dwudziestu uczniów otrzymało tytuł technika-elektryka.

Dziesiątego września 1956 r. szkolnictwo zawodowe zostaje przejęte przez Ministerstwo Oświaty. Ministerstwo Oświaty w dniu 20 sierpnia 1959 r. wydało rozporządzenie dotyczące nazwy szkoły. W myśl tego zarządzenia nasze szkoły otrzymały następujące nazwy: " Zasadnicza Szkoła Zawodowa" i "Technikum Elektrotechniczne". W dniu 8 czerwca Minister Oświaty wydał zarządzenie w sprawie nadania imienia ZSZ w Żychlinie. ZSZ w Żychlinie otrzymuje imię Ludwika Waryńskiego. Technikum Elektrotechniczne otrzymało imię Mieczysława Pożaryskiego. W 1961 r. w technikum został wprowadzony ciąg mechaniczny i zorganizowano pierwszą klasę o specjalności uzwajak-nawijak silników elektrycznych. Obecna nazwa czyli "Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Żychlinie" , obejmuje Technikum Elektrotechniczne, Liceum Zawodowe, Technikum Elektroniczne, Zasadniczą Szkołę Zawodową i obowiązuje od dnia 1 września 1973 r.

Od dnia 1 września 1973 r. "Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Żychlinie" , obejmował: Technikum Elektrotechniczne, Liceum Zawodowe, Technikum Elektroniczne, Zasadniczą Szkołę Zawodową. Obecna nazwa czyli Zespół Szkół w Żychlinie obowiązuje od 1 września 2002 roku i w jego skład wchodzą: II Liceum Ogólnokształcące, Technikum Elektroniczne, Liceum Profilowane, Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Od czerwca 2009 roku z okazji 60 – lecia powstania Szkoły, Szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół nadano imię „Bohaterów Września 1939 roku”.                                                                                                              

Losowa galeria

X Jubileuszowa Ścieżka Edukacyjna Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej

Więcej…

Kontakt

Adres: ul. Narutowicza 88,

           99-320 Żychlin.

Telefon: (24) 285 10 60.

Faks: (24) 285 10 60.

E-mail: zszychlin@op.pl

 

Uczniowie Zespołu Szkół w Żychlinie, którzy są zainteresowani stażem zawodowym w ramach projektu:

"Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów

i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego

mogą pobrać i zapoznać się formularzem zgłoszeniowym.  

link do formularza

 


 

PARTNERSKIE PROJEKTY SZKÓŁ

Niezwykle miło jest nam poinformować uczniów Zespołu Szkół w Żychlinie i społeczność lokalną, że nasza szkoła została w tym roku beneficjentem 7 projektów Erasmus +. Program praktyk w Grecji otrzymał dotacje ponad 91.00 tys euro. Nasze 5 projektów projektów partnerskich szkół zostało zaakceptowane i szkoła otrzymała na ich realizację ponad 140.00 tys euro. Ponadto wakacyjny projekt szkolenia nauczycieli w Hiszpanii dostał dotację 39.00 tys euro. W sumie szkoła otrzymała granty na sumę ponad 270.00 tys euro. W ciągu następnych 2 lat będziemy realizować następujące projekty:

1. "Wykwalifikowany absolwent = znakomity pracownik” – projekt staży zawodowych dla 48 uczniów w Grecji.

Koordynator: Iwona Kciuk, Anna Wilińska

2. “Math,Technology and Engineering inside the class” –projekt łączący w sobie element matematyki , nowoczesnych technologii, robotyki i inżynierii. Kraje partnerskie to : Litwa, Włochy , Portugalia, Hiszpania, Turcja, Polska.

Koordynator :Pan Mariusz Witczak

3. Deliberative-mediator-Leader-Students"- projekt dotyczący mediacji w szkole. Partnerzy : Wł

Koordynator: Zbigniew Chrulski

4. “Enhancing Multilingualism Among Teenage Entrepreneurs 2”Projekt językowy wykorzystujący nowoczesną technologię do nauki języków obcych. Kraje partnerskie :Portugalia, Holandia, Rumunia, Węgry , Turcja, Polska

Koordynator: Iwona Kciuk

5. “STEP UP WITH GOOGLE TOOLS AND MOBILE APPS”- project wykorzystujący narzędzia google oraz aplikacje mobilne do nauczania. Kraje partnerskie: Macedonia, Włochy , Portugalia, Turcja, Polska.

Koordynator : Bogdan Kciuk

6. "Career awareness in Route to Europe”- project dotyczący preorientacji zawodowej. Partnerzy: Gracja, Włochy, Turcja, Bułgaria, Włochy.

Koordynatorzy: Iwona Kciuk, Anna Wilińska.

7. "Zespół szkół w Żychlinie and its future ITC development". Projekt kursów szkoleniowych dla nauczycieli w Hiszpanii .

Koordynator: Iwona Kciuk

 

PROJEKTY ZAGRANICZNYCH PRAKTYK ZAWODOWYCH

Facebook


BIP    deklaracja dostepnosci wcm
 
 it-szkola-nask-logo
thumb powered-by-joomla    progeCad   mysql    Powered By PHP 19 x 28mm 410 WEBerasmus